Marius Jeschke
Instalacja grzewczo-wentylacyjna dla budynku biurowego.
Kryzys energetyczny i rosnące koszty ogrzewania zmieniają nawyki użytkowników dotyczące komfortu przebywania w pomieszczeniach biurowych. W ślad za tym idą dążenia Komisji Europejskiej zachęcające użytkowników, do ograniczenia temperatur w pomieszczeniach w celu zmniejszenia zużycia paliw.

Cała sytuacja skłania użytkowników pomieszczeń biurowych do prostego rozwiązania, a mianowicie do częściowego lub całkowitego ograniczenia wentylacji w pomieszczeniach. Co bezpośrednio skutkuje pogorszeniem jakości powietrza, którym oddychają pracownicy biurowi.
Zarządcy pomieszczeń biurowych, zdają sobie sprawę z tego, że większość energii wykorzystywana jest do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach.
Negatywnym skutkiem ograniczenia wentylowania pomieszczeń w budynkach jest zwiększenie wilgotności powietrza, które bezpośrednio wpływa na:
Rozwój bakterii, wirusów, pleśni i grzybów, którtymi oddychamy.
Zwiększona wilgotność powietrza, wpływa na obniżenie temperatury odczuwalnej.
Wysoka wilgotność w pomieszczeniach wpływa pośrednio na zwiększoną utratę ciepła przez ściany, sufity i podłogi.
Nasze rozwiązanie w postaci generatorów ciepłego powietrza ogrzanego solarnie, rozwiązuje powyższe problemy, usuwając efektywnie wilgoć z pomieszczeń.

Odpowiednio dobrana ilość naszych kolektorów do kubatury budynku wtłacza do niego ogrzane powietrze usuwając powietrze zużyte ( wilgotne ).
Przykładowa instalacja została zrealizowana w Zabrzu w typowym dla regionu budynku biurowym dostosowanym do potrzeb biurowych. Powodem skłaniającym inwestora do zakupu instalacji solarnej była potrzeba poprawy jakości powietrza w okresach wiosenno-jesiennych.
Tym samym poprawiła się jakości powietrza w przestrzeniach komunikacyjnych ( klatki schodowe, hole, itd. )
Kubatura pomieszczeń komunikacyjnych wynosi ca 450 m3.
Zastosowana instalacja : 6 kolektorów solarnych powietrznych o łącznej mocy 9 kWp i wydatku powietrza 900 m3/h. Instalacja została ulokowana na południowej stronie budynku na gruncie.

Efekty : po 1 tygodniu pracy instalacji zanotowano radykalną poprawę jakości powietrza. Powietrze jest bez zapachów typowe dla powietrza zewnętrznego. Temperatura powietrza została podniesiona o średnio 5'C.
Na podstawie pozytywnych efektów inwestor planuje zwiekszenie mocy instalacji 0 100 kWp. W celu wniesienia do całej kubatury budynku pozytywnych efektów pracy instalacji solarnej powietrznej.