top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarius Jeschke

Instalacja grzewczo-wentylacyjna dla budynku biurowego.

Kryzys energetyczny i rosnące koszty ogrzewania zmieniają nawyki użytkowników dotyczące komfortu przebywania w pomieszczeniach biurowych. W ślad za tym idą dążenia Komisji Europejskiej zachęcające użytkowników, do ograniczenia temperatur w pomieszczeniach w celu zmniejszenia zużycia paliw.

Sieć energetyczna

Cała sytuacja skłania użytkowników pomieszczeń biurowych do prostego rozwiązania, a mianowicie do częściowego lub całkowitego ograniczenia wentylacji w pomieszczeniach. Co bezpośrednio skutkuje pogorszeniem jakości powietrza, którym oddychają pracownicy biurowi.


Zarządcy pomieszczeń biurowych, zdają sobie sprawę z tego, że większość energii wykorzystywana jest do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach.


Negatywnym skutkiem ograniczenia wentylowania pomieszczeń w budynkach jest zwiększenie wilgotności powietrza, które bezpośrednio wpływa na:

  • Rozwój bakterii, wirusów, pleśni i grzybów, którtymi oddychamy.

  • Zwiększona wilgotność powietrza, wpływa na obniżenie temperatury odczuwalnej.

  • Wysoka wilgotność w pomieszczeniach wpływa pośrednio na zwiększoną utratę ciepła przez ściany, sufity i podłogi.

Nasze rozwiązanie w postaci generatorów ciepłego powietrza ogrzanego solarnie, rozwiązuje powyższe problemy, usuwając efektywnie wilgoć z pomieszczeń.


Odpowiednio dobrana ilość naszych kolektorów do kubatury budynku wtłacza do niego ogrzane powietrze usuwając powietrze zużyte ( wilgotne ).

Przykładowa instalacja została zrealizowana w Zabrzu w typowym dla regionu budynku biurowym dostosowanym do potrzeb biurowych. Powodem skłaniającym inwestora do zakupu instalacji solarnej była potrzeba poprawy jakości powietrza w okresach wiosenno-jesiennych.


Tym samym poprawiła się jakości powietrza w przestrzeniach komunikacyjnych ( klatki schodowe, hole, itd. )

Kubatura pomieszczeń komunikacyjnych wynosi ca 450 m3.

Zastosowana instalacja : 6 kolektorów solarnych powietrznych o łącznej mocy 9 kWp i wydatku powietrza 900 m3/h. Instalacja została ulokowana na południowej stronie budynku na gruncie.


Efekty : po 1 tygodniu pracy instalacji zanotowano radykalną poprawę jakości powietrza. Powietrze jest bez zapachów typowe dla powietrza zewnętrznego. Temperatura powietrza została podniesiona o średnio 5'C.


Na podstawie pozytywnych efektów inwestor planuje zwiekszenie mocy instalacji 0 100 kWp. W celu wniesienia do całej kubatury budynku pozytywnych efektów pracy instalacji solarnej powietrznej.


87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page