top of page

SOLAR HEATING

BUILDING
VENTILATION

DRYING & DEHUMIDIFICATION

Wiadomości: Wiadomości

DANE TECHNICZNE

Kolektor SOLHOTAIR SHA 2.0

Producent:     SOLHOTAIR Sp. z o.o.

Planty 21, 05-080 Izabelin, Poland

Energetyka Solarna ENSOL Sp. z o.o.

Piaskowa 11, 47-400 Racibórz, Poland

belka nagrody_s.png

TECHNOLOGIE SOLARNE

Konwersja energii solarnej

na energię cieplną

 Black and White Strzałka w dół
TERMIKA SOLARNA
 Black and White Strzałka w dół
SOLHOTAIR
Kolektory powietrzne
 Black and White Strzałka w dół
Kolektory cieczowe

Konwersja energii solarnej

na energię elektryczną

 Black and White Strzałka w dół
FOTOWOLTAIKA

Kolektory powietrzne

Producent SOLHOTAIR oferuje solarne kolektory powietrzne w formie paneli do wszechstronnego zastosowania. Świetnie sprawdzą się one do dogrzewania pomieszczeń użytkowych, a poza tym będą skutecznie dostarczać do wnętrz ciepłe, przefiltrowane powietrze, co może być przydatne m.in. w sektorze rolnym. Każdy słoneczny kolektor powietrzny SOLHOTAIR nadaje się zarówno do użytku prywatnego, np. w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowego będąc dodatkowym źródłem ciepła w magazynach, halach, fabrykach, obiektach rolniczych, szklarniach czy stajniach. Sprawdź pełną specyfikację już dziś!

W jaki sposób działa powietrzny kolektor słoneczny?

Zasada funkcjonowania kolektorów SOLHOTAIR jest bardzo prosta i opiera się na mechanicznym zasysaniu powietrza, które jest równomiernie ogrzewane. Co ważne, zastosowano w nich szereg technologicznych innowacji, takich jak chociażby wytrzymały materiał izolacyjny czy turbulentny przepływ powietrza możliwy dzięki użyciu generatora wirów. Wszystko to sprawia, że kolektory powietrze SOLHOTAIR osiągają przełomową wartość konwersji, co czyni je jednymi z najlepszych w swojej kategorii. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą!

Solarne kolektory powietrzne SOLHOTAIR mają postać paneli - płaskich modułowych elementów o wymiarach 2m x 1m. Wchodzące do kolektora powietrze (zasysane mechanicznie) kierowane jest do kanałów powietrznych. Górna powierzchnia kanałów powietrznych powleczona jest warstwą selektywną absorbującą promieniowanie słoneczne. Na całej drodze kanałów powietrznych następuje przyrost temperatury powietrza. W porównaniu z funkcjonującymi na rynku urządzeniami kolektory SOLHOTAIR cechuje najwyższy przyrost temperatury ogrzewanego powietrza tj. do 46 °C (mierzony pomiędzy temperaturą powietrza wchodzącego a wychodzącego z kolektora). Kolektory są połączone w bloki grzewcze o odpowiednio dobranej mocy grzewczej.

 

Kolektory SOLHOTAIR podgrzewają pomieszczenia użytkowe zimą i w okresach przejściowych, stanowiąc komplementarne źródło ciepła. Dostarczają świeże, ciepłe, przefiltrowane powietrze do wnętrza obiektów. Mogą być montowane na ścianach lub dachach budynków lub jako element autonomicznych suszarni solarnych do suszenia biomasy, a także zbóż, chmielu, owoców, pieczarek, ziół, kawy.  

W kolektorze SOLHOTAIR po raz pierwszy zastosowano takie innowacje technologiczne jak: turbulentny przepływ powietrza zamiast laminarnego (dzięki zastosowaniu generatora wirów) oraz innowacyjny materiał izolacyjny. Dzięki temu osiągnięto przełomową sprawność konwersji 83 % tj. 830 W energii cieplnej z 1m² kolektora, którą potwierdziły badania w największym w Europie ośrodku badawczym ds. OZE - Fraunhofer Institut fur Solare Energiesysteme ISE we Freiburgu.

AdobeStock_84561919.jpeg

JAK DZIAŁA POWIETRZNY KOLEKTOR GRZEWCZY SOLHOTAIR 

Wchodzące do urządzenia powietrze (zasysane mechanicznie) kierowane jest do kanałów powietrznych. Górna powierzchnia kanałów powietrznych powleczona jest warstwą selektywną absorbującą promieniowanie słoneczne.

 

Na całej drodze kanałów powietrznych następuje przyrost temperatury powietrza.

Powietrze opuszczając urządzenie ma temperaturę wyższą od temperatury powietrza wchodzącego do 46°C w dni słoneczne.

dzialanie kolektora.png
83%.png

Sprawność

Jedna z najwyższych na świecie sprawności, uzyskana w powietrznym kolektorze słonecznym

domek.png

Wszechstronność

Możliwość instalacji kolektorów na dachach i ścianach budynków

fabryka.png

Suszarnictwo

Możliwość uzyskiwania ciepła użytkowego i procesowego

do wykorzystania m.in. w suszarnictwie

OBSZAR ZASTOSOWANIA

Funkcją kolektora SOLHOTAIR jest efektywne podgrzewanie pomieszczeń użytkowych powietrzem ogrzanym energią słoneczną zimą i w okresach przejściowych (ciepło użytkowe) a także dostarczanie ciepła niezbędnego w procesach przemysłowych (ciepło technologiczne).

Kolektory SOLHOTAIR można wykorzystać także jako źródło ciepła do adsorpcyjnych urządzeń chłodniczych, jak również jako źródło ciepła dla podwyższenia sprawności rekuperacji.

przemysł.png

Hale przemysłowe, fabryczne i magazynowe

rolnicze.png

Obiekty rolnicze suszarnie, fermy, stajnie, szklarnie

sakralne.png

Budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne i muzealne

mieszkalne.png

Budynki mieszkalne

hotel.png

Restauracje, hotele, centra handlowe

DJI_0111-a.jpg

POWIETRZNY KOLEKTOR SŁONECZNY GRZEWCZY SHA 2.0 
DO PIONOWEGO MONTAŻU 

Płaski kolektor powietrzny SHA 2.0. z absorberem meandrowym, przeznaczony do pionowego montażu.

 

Powietrzny kolektor słoneczny SHA 2.0. zaprojektowany został do konwersji energii promieniowania słonecznego na użyteczną energię cieplną, wykorzystywaną do ogrzewania budynków i pomieszczeń użytkowych. Konstrukcja kolektora oparta jest na sztywnej, aluminiowej ramie. 

Rama od dołu zamknięta jest płytą aluminiową, a pokrywa wykonana jest ze specjalnego, pryzmatycznego, hartowanego szkła solarnego. Sposób montażu szyby zapewnia szczelność ramy i minimalizuje naprężenia termiczne. Rama kolektora nie ma profilu zamykającego, dzięki czemu zestaw kilku kolektorów może tworzyć na dachu spójną całość. 

 

Głównym elementem kolektora jest absorber, wykonany z blachy aluminiowej pokrytej selektywną powłoką zapewniającą wysoki stopień absorpcji promieniowania słonecznego, a tym samym uzyskanie wysokiej sprawności w procesie konwersji energii. 

Meandrowa konstrukcja absorbera oraz opatentowany przez SOLHOTAIR generator wirów zapewniają turbulentny przepływ powietrza i maksymalne pochłanianie energii słonecznej przez przepływające powietrze. Moduł złożony z trzech wentylatorów zapewnia odpowiedni przepływ powietrza tłoczonego do kolektora. Straty ciepła są zminimalizowane poprzez zastosowanie izolacji dolnej. Specjalnie zaprojektowane zestawy montażowe, wykonane z aluminium i stali nierdzewnej, służą do bezproblemowego i pewnego mocowania kolektorów do konstrukcji dachowej przy różnych kątach nachylenia dachu.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Wymiar całkowity kolektora: 2007 x 1006 x 85 mm

a. wymiary apertury: 1955 x 953

b. wymiary modułu wentylatorów: 112 x 1006 x 85 mm

 

Obudowa boczna: profil aluminiowy

Obudowa spodnia kolektora: aluminium

Absorber: powierzchnia selektywna aluminiowa

Protective glass/ cover: hardened solar glass

Izolacja tylna: Mikrosfery szklane 3M

Izolacja boczna: Pianka melaminowa

 

Ciężar: 38kg

Typ kolektora: płaski

Rodzaj przepływu powietrza: meandryczny, wymuszony

Medium przenoszenia ciepła: powietrze

Nominalna moc grzewcza:        1600 Wp 

(przy natężeniu promieniowania słonecznego G=1000W/m2)

Nominalny przepływ powietrza:        180 kg/h = 150 m3/h

Nominalna sprawność:            83 %

Powierzchnia brutto kolektora:        2,019 m²

Powierzchnia apertury:            1,86 m²

Powierzchnia absorbera:        1,86 m²

Wentylatory (moc):            30W

Zasilanie wentylatorów:         12 VDC

bottom of page