
SOLAR HEATING

BUILDING
VENTILATION

DRYING & DEHUMIDIFICATION
DANE TECHNICZNE
Kolektor SOLHOTAIR SHA 2.0
Producent: SOLHOTAIR Sp. z o.o.
Planty 21, 05-080 Izabelin, Poland
Energetyka Solarna ENSOL Sp. z o.o.
Piaskowa 11, 47-400 Racibórz, Poland

TECHNOLOGIE SOLARNE
Konwersja energii solarnej
na energię cieplną

TERMIKA SOLARNA

SOLHOTAIR
Kolektory powietrzne

Kolektory cieczowe
Konwersja energii solarnej
na energię elektryczną

FOTOWOLTAIKA
Kolektory powietrzne
Producent SOLHOTAIR oferuje solarne kolektory powietrzne w formie paneli do wszechstronnego zastosowania. Świetnie sprawdzą się one do dogrzewania pomieszczeń użytkowych, a poza tym będą skutecznie dostarczać do wnętrz ciepłe, przefiltrowane powietrze, co może być przydatne m.in. w sektorze rolnym. Każdy słoneczny kolektor powietrzny SOLHOTAIR nadaje się zarówno do użytku prywatnego, np. w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowego będąc dodatkowym źródłem ciepła w magazynach, halach, fabrykach, obiektach rolniczych, szklarniach czy stajniach. Sprawdź pełną specyfikację już dziś!
W jaki sposób działa powietrzny kolektor słoneczny?
Zasada funkcjonowania kolektorów SOLHOTAIR jest bardzo prosta i opiera się na mechanicznym zasysaniu powietrza, które jest równomiernie ogrzewane. Co ważne, zastosowano w nich szereg technologicznych innowacji, takich jak chociażby wytrzymały materiał izolacyjny czy turbulentny przepływ powietrza możliwy dzięki użyciu generatora wirów. Wszystko to sprawia, że kolektory powietrze SOLHOTAIR osiągają przełomową wartość konwersji, co czyni je jednymi z najlepszych w swojej kategorii. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą!
Solarne kolektory powietrzne SOLHOTAIR mają postać paneli - płaskich modułowych elementów o wymiarach 2m x 1m. Wchodzące do kolektora powietrze (zasysane mechanicznie) kierowane jest do kanałów powietrznych. Górna powierzchnia kanałów powietrznych powleczona jest warstwą selektywną absorbującą promieniowanie słoneczne. Na całej drodze kanałów powietrznych następuje przyrost temperatury powietrza. W porównaniu z funkcjonującymi na rynku urządzeniami kolektory SOLHOTAIR cechuje najwyższy przyrost temperatury ogrzewanego powietrza tj. do 46 °C (mierzony pomiędzy temperaturą powietrza wchodzącego a wychodzącego z kolektora). Kolektory są połączone w bloki grzewcze o odpowiednio dobranej mocy grzewczej.
Kolektory SOLHOTAIR podgrzewają pomieszczenia użytkowe zimą i w okresach przejściowych, stanowiąc komplementarne źródło ciepła. Dostarczają świeże, ciepłe, przefiltrowane powietrze do wnętrza obiektów. Mogą być montowane na ścianach lub dachach budynków lub jako element autonomicznych suszarni solarnych do suszenia biomasy, a także zbóż, chmielu, owoców, pieczarek, ziół, kawy.
W kolektorze SOLHOTAIR po raz pierwszy zastosowano takie innowacje technologiczne jak: turbulentny przepływ powietrza zamiast laminarnego (dzięki zastosowaniu generatora wirów) oraz innowacyjny materiał izolacyjny. Dzięki temu osiągnięto przełomową sprawność konwersji 83 % tj. 830 W energii cieplnej z 1m² kolektora, którą potwierdziły badania w największym w Europie ośrodku badawczym ds. OZE - Fraunhofer Institut fur Solare Energiesysteme ISE we Freiburgu.

JAK DZIAŁA POWIETRZNY KOLEKTOR GRZEWCZY SOLHOTAIR
Wchodzące do urządzenia powietrze (zasysane mechanicznie) kierowane jest do kanałów powietrznych. Górna powierzchnia kanałów powietrznych powleczona jest warstwą selektywną absorbującą promieniowanie słoneczne.
Na całej drodze kanałów powietrznych następuje przyrost temperatury powietrza.
Powietrze opuszczając urządzenie ma temperaturę wyższą od temperatury powietrza wchodzącego do 46°C w dni słoneczne.


Sprawność
Jedna z najwyższych na świecie sprawności, uzyskana w powietrznym kolektorze słonecznym

Wszechstronność
Możliwość instalacji kolektorów na dachach i ścianach budynków

Suszarnictwo
Możliwość uzyskiwania ciepła użytkowego i procesowego
do wykorzystania m.in. w suszarnictwie
OBSZAR ZASTOSOWANIA
Funkcją kolektora SOLHOTAIR jest efektywne podgrzewanie pomieszczeń użytkowych powietrzem ogrzanym energią słoneczną zimą i w okresach przejściowych (ciepło użytkowe) a także dostarczanie ciepła niezbędnego w procesach przemysłowych (ciepło technologiczne).
Kolektory SOLHOTAIR można wykorzystać także jako źródło ciepła do adsorpcyjnych urządzeń chłodniczych, jak również jako źródło ciepła dla podwyższenia sprawności rekuperacji.

Hale przemysłowe, fabryczne i magazynowe

Obiekty rolnicze suszarnie, fermy, stajnie, szklarnie

Budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne i muzealne

Budynki mieszkalne

Restauracje, hotele, centra handlowe

POWIETRZNY KOLEKTOR SŁONECZNY GRZEWCZY SHA 2.0
DO PIONOWEGO MONTAŻU
Płaski kolektor powietrzny SHA 2.0. z absorberem meandrowym, przeznaczony do pionowego montażu.
Powietrzny kolektor słoneczny SHA 2.0. zaprojektowany został do konwersji energii promieniowania słonecznego na użyteczną energię cieplną, wykorzystywaną do ogrzewania budynków i pomieszczeń użytkowych. Konstrukcja kolektora oparta jest na sztywnej, aluminiowej ramie.
Rama od dołu zamknięta jest płytą aluminiową, a pokrywa wykonana jest ze specjalnego, pryzmatycznego, hartowanego szkła solarnego. Sposób montażu szyby zapewnia szczelność ramy i minimalizuje naprężenia termiczne. Rama kolektora nie ma profilu zamykającego, dzięki czemu zestaw kilku kolektorów może tworzyć na dachu spójną całość.
Głównym elementem kolektora jest absorber, wykonany z blachy aluminiowej pokrytej selektywną powłoką zapewniającą wysoki stopień absorpcji promieniowania słonecznego, a tym samym uzyskanie wysokiej sprawności w procesie konwersji energii.
Meandrowa konstrukcja absorbera oraz opatentowany przez SOLHOTAIR generator wirów zapewniają turbulentny przepływ powietrza i maksymalne pochłanianie energii słonecznej przez przepływające powietrze. Moduł złożony z trzech wentylatorów zapewnia odpowiedni przepływ powietrza tłoczonego do kolektora. Straty ciepła są zminimalizowane poprzez zastosowanie izolacji dolnej. Specjalnie zaprojektowane zestawy montażowe, wykonane z aluminium i stali nierdzewnej, służą do bezproblemowego i pewnego mocowania kolektorów do konstrukcji dachowej przy różnych kątach nachylenia dachu.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA
Wymiar całkowity kolektora: 2007 x 1006 x 85 mm
a. wymiary apertury: 1955 x 953
b. wymiary modułu wentylatorów: 112 x 1006 x 85 mm
Obudowa boczna: profil aluminiowy
Obudowa spodnia kolektora: aluminium
Absorber: powierzchnia selektywna aluminiowa
Protective glass/ cover: hardened solar glass
Izolacja tylna: Mikrosfery szklane 3M
Izolacja boczna: Pianka melaminowa
Ciężar: 38kg
Typ kolektora: płaski
Rodzaj przepływu powietrza: meandryczny, wymuszony
Medium przenoszenia ciepła: powietrze
Nominalna moc grzewcza: 1600 Wp
(przy natężeniu promieniowania słonecznego G=1000W/m2)
Nominalny przepływ powietrza: 180 kg/h = 150 m3/h
Nominalna sprawność: 83 %
Powierzchnia brutto kolektora: 2,019 m²
Powierzchnia apertury: 1,86 m²
Powierzchnia absorbera: 1,86 m²
Wentylatory (moc): 30W
Zasilanie wentylatorów: 12 VDC